Hürriyet sayfalarına konuk olduk

5 Adımda Burun Estetiği haberimizle Hürriyet sayfalarına konuk olduk.

hurriyet

Günümüzde burun estetiği operasyonları giderek artıyor. Op. Dr. Alpaslan Yıldırım, burun estetiği operasyonlarında hastaları neler beklediğini ve operasyon öncesi-sonrası yaşananlara dair önemli bilgiler verdi. Yıldırım, “Burun estetiği, burnun dış görüntüsündeki şekil bozukluklarının yüzle uyumunu bozmadan, doğal sınırlar içerisinde, nefes yolu düzenlemesinin de birlikte yapılarak giderilmesidir. İdeal burun kusurları düzeltilmiş, yüzle uyumlu, doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır” dedi.

“ESTETİK BURUN KİŞİYE ÖZEL OLMALI”

Estetik burun ameliyatının kişiye özel planlanması gerektiğini önemle vurgulayan Op. Dr. Alpaslan Yıldırım, “18 yaşını tamamlamış her sağlıklı erişkine burun estetiği ameliyatı yapılabilir” diye konuştu. Yıldırım, burun estetiği ameliyatında en önemli adımın burnun değerlendirilmesi ve ameliyatta yapılacak düzeltmelerin hastayla birlikte planlanması olduğunu belirtti.

Op. Dr. Yıldırım, burun estetiği operasyonu yaptırmak isteyen ancak kafasında soru işaretleri olan hastalar için operasyon öncesi ve sonrası yaşananları beş aşamada özetledi;

1) Hastayla ameliyat öncesi en az iki görüşme yapılarak ameliyat planlaması ve yaşanacak süreç aktarılır.

2) Ameliyat günü, öncesinde yapılan bu görüşme pekiştirilerek hasta operasyona hazırlanır.

3) Operasyon için yatırılan hastaya rutin tetkik, tahlil ve anestezi muayenesi yapılır.

4) Süresi ortalama bir ila üç saat arasında değişkenlik burun estetiği operasyonu gerçekleştirilir.

5) Operasyonun ardından hasta bir gün yatış süresinin ardından taburcu edilir.

 “BURUN YÜZDE 50 İYİLEŞMEYİ İLK BİR AY İÇİNDE TAMAMLAR”

Op. Dr. Yıldırım, “Operasyon sonrası yedinci gün, hastadan atel ve silikon tamponlar alınır. Hastanın burnu üç-dört gün bandajlı gezer. 10’uncu güne geldiğinde hastanın burnu artık açıktır. Burun yüzde 50 iyileşmeyi ilk bir ay içinde tamamlar. Geri kalan yüzde 50 iyileşme ise 6-12 ay arası dönemde gerçekleşir. Hasta birinci ay, üçüncü ay, altıncı ay, bir yıl ve iki yıl kontrollerine devam eder” dedi.