Göz Çevresi Estetiği

Göz çevresinin daha genç ve daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlayan cerrahi uygulamalara göz çevresi estetiği adı verilmektedir. Yaşlanma belirtileri yüzde ilk olarak göz çevresinde oluşan kırışıklıklar ve göz torbalarının oluşumuyla 30’lu yaşlarda başlar. Geçen zamanın etkisiyle göz kapaklarının gerginliği azalır, derin kısımlarındaki yağ dokularının dışarıya doğru yaptığı baskılarla sarkmalar ve torbalanmalar oluşur. Göz kapağı ameliyatları sadece estetik nedenlerle değil, doğuştan ya da sonradan oluşabilen göz kapağı sarkıklıkları, düşüklükleri ya da göz kapağı üzerinde bulunan cilt tümörleri nedeniyle de yapılabilir.

Bu ameliyatta özellikle üst göz kapağı ve gözaltı torbalarına müdahale edilir. Göz kapaklarında sarkma meydana gelenler, göz altında torbalar oluşan ve torbaların fıtıklaşması sorununu yaşayanlar, göz altı derisinin sarkması nedeniyle olduğundan daha yaşlı bir görünümden şikayet edenler bu uygulamadan yararlanabilir.

Üst göz kapağı ameliyatı yaklaşık 20 dakika sürerken, üst ve alt göz kapakları birlikte ameliyat edildiğinde 1 saat kadar sürebilir. Hasta ameliyat sonrasında aynı gün taburcu olur.