Estetikte Yüz Analizinin Önemi

Her burun kişiye özeldir ve ideal burun; kişinin yüzüne en uygun ve yüzün diğer kısımlarına orantılı burundur. Kişiye özel olarak planlanan burun estetiği ameliyatı, ideal burun kusurları düzeltilmiş, yüzle uyumlu, doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır.

Günümüzde burun estetiği operasyonlarında sadece burundaki eğrilik veya deformasyonların düzeltilmesi değil, kişinin yüz hatlarına uygun bir burun yapılması da esas amaçtır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatında en önemli adım, burnun değerlendirilmesi ve ameliyatta yapılacak düzeltmelerin hastayla birlikte planlanmasıdır. Bu planlamada, burnun yüzle oransal uyumu, burnun yapısı ve cildin karakteri ele alınır. Fonksiyonel açıdan ise; septum deviasyonu, konka’nın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilir.

Her hastanın yüz oranı farklıdır ve bir başkasında beğenilen burun şekli diğer bir kişide düzgün durmayabilir. Yüz bölgesinde bir estetik ameliyat planlarken yüzün şekli, oranları ve hatta cildin kalitesi, karakteri ameliyat öncesinde yeterince analiz edilmeli ve yeni planlanan burun şekli buna göre tasarlanmalıdır. Yuvarlak, küçük bir yüzde, uzun burun ve sivri bir burun bütünlüğü bozacağından hoş görünmeyebilir. Öte yandan, uzun bir yüzde kısa bir burun çirkin durabilir.

Yenilenen teknolojiyle birlikte burnun dijital tasarımını yapmak burnun daha iyi analiz edilmesini sağlar. Burun görüntüsü dijital fotoğraf makinesiyle bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojiyle değişiklikler yapılıp, ameliyat sonrası oluşacak burnun aşağı yukarı görünümü elde edilebilmektedir.

Hedefe ulaşmış ve iyi bir sonuç elde edilmiş bir estetik operasyonu sonrası kişinin özgüvenindeki artış, yaşama bakış açısını, sosyal ve iş yaşamını olumlu yönde etkilemektedir.