ESTETİK ve SOSYAL YAŞAM

Estetik nedenlerle yapılan operasyonlar sadece kişinin özgüvenini artırmaz aynı zamanda toplum içerisinde daha iyi görünmesine ve daha iyi hissetmesine olanak sağlar. Başarılı bir estetik operasyon kişinin hem profesyonel hem de sosyal yaşamda daha başarılı olmasına yardımcı olur. Başarılı bir burun estetiği operasyonu sonrası hastaların sosyal yaşamda daha fazla var olma istekleri açıkça görülmektedir.

Günümüzde uygulanan tekniklerle burun estetiği ameliyatları sonrasında yaşanan; şişme, morarma gibi etkiler asgari düzeye indirilmiştir. Doktorunuzun vermiş olduğu önerilere uymak, beslenme, buz uygulaması, uygun yatış pozisyonu ve ilaçları eksiksiz kullanmak iyileşme sürecine katkı sağlayan öğeler arasındadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme dönemi ise en erken 7 gündür. Hastaya ortalama 10-14 gün istirahat önerilmektedir. Operasyonun ardından hastalar, uyması gereken kurallara ve önlemlere dikkat ettikleri takdirde sosyal ve iş yaşamlarına rahatlıkla adapte olabilir. Diğer yandan burun yapısında iyileşme hızlandıkça hastaların sosyal yaşama dönme isteği artar. Başarılı bir estetik operasyon sonrası hastaların sosyal yaşamlarında daha mutlu ve daha özgüvenli birer birey haline geldikleri görülebilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra burnun gerçek şeklinin görülmesi için en az 6 ay beklenmesi gerekir. Bu dönemde burnun dışarıdan gelecek darbelerden korunması ve güneş ışığına maruz kalmaması sağlanmalıdır. Ayrıca hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Burnun operasyondan önce planlandığı gibi tam şeklini alabilmesi için gözlük kullananların bu sürede lens kullanmaları önerilir. İyileşme süreci boyunca hastaların doktor kontrollerini aksatmamaları da önemlidir.