Deviasyon

Deviasyon, burnun içinde, ortadaki kıkırdak-kemik duvarın eğikliği anlamına gelir. Burun kemiğinin ve kıkırdağının eğri olması burun tıkanıklığı ve baş ağrısı başta olmak üzere pek çok sıkıntıyı beraberinde getirmektedir. Hasta burnundan yeteri kadar nefes alamadığını, sabah kalktığında ağzının kuru ve paslı olduğunu hissedebilir. Deviasyon horlamaya katkıda bulunabilir, sürekli ağız solunumuna sebep olup farenjite yol açabilir, sinüzite ve burun kanamalarına zemin hazırlayabilir.

Deviasyon ameliyatlarında temel prensip, burnun ön tarafındaki ve burun sırtındaki desteği koruyarak burun içerisindeki kıkırdak-kemik eğriliğinin düzeltilmesidir. Deviasyon ameliyatı için yaş sınırı 18’dir. Özel durumlarda daha küçük yaşlarda da uygulandığı görülmüştür. Ortalama 1 saat içinde tamamlanan deviasyon ameliyatı sonrası hasta aynı gün taburcu edilir. Deviasyon ameliyatında tampon uygulaması yapılmaz. Uygulanan Hiloterapi maskesi sayesinde ameliyat sonrası şişlik, morarma ve ağrı görülmez. Operasyon sonrası 5. günde hasta sosyal ve iş yaşamına tamamen dönebilir.

Deviasyon ameliyatlarıyla birlikte estetik operasyonun da uygulanması sık görülen bir durumdur. Hasta, estetik açıdan burnunun görünümünden memnun değilse; yapılacak olan deviasyon ameliyatı sırasında burnunu yüzüne uygun bir forma kavuşturabilir.