BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

Burun estetiği, burnun dış görüntüsündeki şekil bozukluklarının yüzle uyumunu bozmadan, doğal sınırlar içerisinde, nefes yolu düzenlemesinin de birlikte yapılarak giderilmesidir. Kişiye özel olarak planlanan burun estetiği ameliyatı, ideal burun kusurları düzeltilmiş, yüzle uyumlu, doğal görünen ancak estetik bir formda olmalıdır.

Her hastanın burun cildi, kıkırdak yapısı ve burun anatomisi farklı olduğundan, burun estetiği ameliyatı kişiye özeldir. 18 yaşını tamamlamış her sağlıklı erişkine burun estetiği ameliyatı yapılabilir. Son bilimsel çalışmalarla birlikte, kişinin yüz ve burun gelişimi büyük oranda 14-15 yaşında tamamlandığı için estetik burun ameliyatının bu yaşlarda da yapılabileceği ortaya konmuştur. Ameliyat süresi ise buruna yapılacak girişim ve tekniğe bağlı olarak 1 ila 3 saat arasında değişiklik göstermektedir.

Burun estetiği ameliyatında en önemli adım, burnun değerlendirilmesi ve ameliyatta yapılacak düzeltmelerin hastayla birlikte planlanmasıdır. Bu planlamada, burnun yüzle oransal uyumu, burnun yapısı ve burun cildinin karakteri ele alınır. Fonksiyonel açıdan ise; septum deviasyon’u, konka’nın boyutu ve nazal valvin durumu değerlendirilir.

Öte yandan burnun dijital tasarımını yapmak, burnun daha iyi analiz edilmesini sağlar. Burun görüntüsü dijital fotoğraf makinesiyle bilgisayara aktarılır ve bu fotoğrafların üzerinde alter imaj teknolojiyle değişiklikler yapılıp, ameliyat sonrası oluşacak burnun aşağı yukarı görünümü elde edilebilmektedir.